Nawiedzenie Matki Bożej
19-20 maja 2011

POWITANIE MB JASNOGÓRSKIEJ

"Bądź pozdrowiona pełna łaski, Maryjo". Witaj nam Jasnogórska Pani, Wielka Boga-Człowieka Matko! Witaj Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo! Witaj nam Królowo świata i Polski Królowo!
Nie sposób w słowach wyrazić radość, że oto "Matka mojego Pana, przychodzi do mnie" - do mojej parafii, do każdego z nas. Tak bardzo na Ciebie czekaliśmy, tak się przygotowywaliśmy - drogi i domy przyozdobione, świątynia odświętnie przybrana, a serca nasze przez rekolekcje peregrynacyjne i spowiedź świętą szeroko dla Ciebie i twego Syna otwarte. Piękny to czas Nawiedzenie. Piękny ten maj roku pańskiego 2011. Spójrz Maryjo, tuż przed Twoim przyjściem, tak spontanicznie, bez jakiś wielkich zapowiedzi, planów czy problemów, nasi parafianie, sami z siebie, z życzliwości i troski, odnowili krzyże i przydrożne kapliczki - znaki wiary ojców i naszej wiary. Zaczęło się od Ligoty (tam mieszkańcy postawili w miejsce starego nowy krzyż). Podobnie tu w Kobylej Górze, przy drodze do nowego Gimnazjum stanął nowy krzyż. A w Bierzowie parafianie odnowili krzyż i upamiętnili dzień beatyfikacji Jana Pawła II - piękną kamienną tablicą, Jemu z wdzięczności poświęconą. Na Mostkach zaś, twoja maryjna kapliczka przydrożna została pięknie odbudowana. I wreszcie tu przy kościele Grotę twoją, tę przypominającą Massabiellską z Lourdes, też odrestaurowaliśmy. Jakże to wszystko cieszy!
I tą radością, jako proboszcz, chcę się z Tobą, Matko już od razu dzielić. Nie tylko ja sam. W tych dniach nawiedzenia każdy z nas pragnie przynieść do stóp Twoich wszystkie swoje radości i te parafialne i te osobiste, rodzinne. Każdy z nas pragnie opowiedzieć Tobie, tak jak najlepszej Matce o tym, co go cieszy i co zasmuca, o swoich sukcesach i o problemach, po prostu o całym swym życiu.
Maryjo, chcemy złożyć u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, obydwie świątynie (w Kobylej Górze i w Myślniewie), domostwa i szkoły, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Pragniemy odnowić śluby przodków naszych, by Ciebie uznać ponownie za naszą Patronkę i Królową naszego Narodu. Siebie, rodziny nasze, naszą kobylogórską parafię i całą Ojczyznę polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie. A Ty o Pani, uproś z królewską hojnością u Boga potoki łask dla nas sług i służebnic Twoich, którzy za bł. Janem Pawłem II, wielkim papieżem Polakiem, chcemy teraz powtórzyć: Totus Tuus.

Wspomnienie

To był piękny, słoneczny, wręcz upalny dzień - czwartek 19.05.2011r., kiedy to Matka Boża w swym jasnogórskim wizerunku przybyła do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze. Jak tylko samochód-kaplica, którym o. Krzysztof przywiózł cudowny obraz Pani Jasnogórskiej, zatrzymał się wśród nas, radośnie rozdzwoniły się dzwony naszego kościoła parafialnego. A my na ramionach ojców, matek, młodzieży i strażaków, ze śpiewem na ustach i przy dźwiękach orkiestry dętej ponieśliśmy Obraz Matki Bożej do świątyni. Tu Ją gorąco powitaliśmy - ksiądz proboszcz, rodzice, dzieci i młodzież. Słowa powitania prze-platał radosny śpiew zespołu ludowego "Kobylogórzanie". Przy Matce Bożej stanęły honorowo poczty sztandarowe 6 Ochotniczych Straży Pożarnych z całej gminy, sztandar Cechu Rzemiosł Różnych oraz Bractwa Kurkowego. Mszę św. powitalną odprawił ks. bp Teofil Wilski w koncelebrze z księżmi proboszczami z całego dekanatu ostrzeszowskiego.
A potem były czuwania modlitewne i różańce prowadzone przez poszczególne grupy duszpasterskie: Akcję Katolicką, Matki Różańcowe, Odnowę w Duchu Świętym i młodzież. O godzinie 21.00 w łączności z Jasną Górą odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po którym piękne rozważanie poprowadził o. Krzysztof. My zaś od świecy maryjnej odpaliliśmy nasze małe świeczki, wypowiadając w duchu "swoją intencję życia". O północy odprawiona została Pasterka Maryjna w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Sprawowali ją obecni i byli duszpasterze kobylogórskiej parafii: ks. kan. Jan Matysiak (emerytowany proboszcz), ks. dr Tomasz Dereziński (obecny proboszcz), ks. Piotr Marciniszyn (obecny wikariusz) i księża Tomasz Kaczmarek, Jarosław Kołodziejczak i Michał Będzieszak (byli wikariusze). Jakże wielu parafian uczestniczyło w tej pasterce i modliło się za kapłanów i o kapłanów podług Serca Chrystusowego. Była też spora grupa ministrantów zarówno starszych (już studentów i maturzystów), jak i młodszych (z podstawówki). Kto wie, może w którymś z nich Maryja, wychowawczyni powołań kapłańskich, tej właśnie nocy obudziła powołanie do kapłaństwa?
Dzień Czuwania przy Matce Bożej - piątek 20.05 - gromadził nas od samego rana najpierw na Godzinkach, a potem na Mszach św. dla rolników, dla ludzi starszych i chorych oraz dla małżeństw i rodzin z małymi i starszymi dziećmi. Razem z Maryją prosiliśmy dobrego Boga o błogosławieństwo i o łaski stanu dla wszystkich parafian w pracy i w rodzinach.
Ostatnia Msza św. przy Cudownym Obrazie Jasnogórskim ukoronowała nasze spotkanie z Maryją uroczystym Aktem Zawierzenia Parafii Matce Bożej. I choć Maryjo, Matko Boża i nasza Matko, musisz teraz pójść dalej na swój peregrynacyjny szlak, by nawiedzać kolejne parafie, wioski i miasta, to jednak pozostaniesz z nami w naszych sercach i rodzinach. Z Tobą czujemy się bezpieczniej i pewniej, bo przecież Ty jesteś naszą obroną i ucieczką.
PS. Późnym wieczorem, gdy już pozdejmowano przydrożne dekoracje, spadł na spragnioną wody ziemię urodzajny deszcz. I była nawet pierwsza majowa, delikatna burza. Dziękujemy Matko Boża, Maryjo.